אלסטומר

 
 

ראשית, נבין מה הם בדיוק אלסטומרים, ומה המאפיינים שלהם מבחינה כימית

 
בכדי להבין מה הוא בדיוק אלסטומר, עלינו להבין מה הוא פולימר, ומה היתרונות של תכונות אלסטיות בחומרים אלה. פולימר הוא חומר כימי שמורכב ממולקולות ענקיות (במונחים כימיים) המחוברות זו לזו בקשרים קוולנטיים – קשרים כימיים חזקים במיוחד.

החומרים האלה הם בדרך כלל, כיום, חומרים שאותם אנחנו מייצרים באופן מלאכותי, בחיבור של מולקולות שונות עבור שימוש ביתרונות של כל אחד מהן בנפרד ושלהן יחד עבור תכונות שונות שנחוצות לנו, לדוגמה בתחום האיטום. אלסטיות היא היכולת של חומר לחזור למצבו הטבעי לאחר שמפעילים עליו לחץ – וכאשר אנחנו יוצרים חומר פולימרי בעל תכונות אלסטיות, הוא מכונה אלסטומר.

לחומרים מסוג זה יש יתרונות רבים כשאנחנו רוצים לבצע משימות כמו איטום או ריצוף של מרחבים שונים, וכעת נכיר את היתרונות האלה ואת העבודות שאותן אנחנו מבצעים באמצעות חומרים אלסטומריים.
 

מה השימוש שלנו באלסטומרים עבור תהליכי איטום ועבודות שונות, ומה היתרונות שלהם?

 
 
 
  • השימוש באלסטומרים – כפי שאתם מבינים, השימוש בחומרים אלסטומריים הוא בעיקר עבור משימות של איטום, וזה אחד מתחומי המומחיות המרכזיים של האחים אילוז. האיטום באמצעות חומרים ייעודיים אלה יכול להיות איטום שלם ומחודש לחלוטין של מבנה, או שימוש בהם עבור סתימה של חורים באיטום ועבור תיקון של תקלות איטום שונות בשכבת האיטום הקיימת. בדרך כלל, האלסטומרים יגיעו במצב צבירה נוזלי או משחתי, וכאשר אנחנו נרצה ליישם אותם הם יעברו תהליך של התקשות והתקשחות, כך שהם ישמשו בצורה איכותית עבור איטום, וכן עבור שימוש יום יומי בדריכה עליהם. יש לשימוש בחומרים אלה יתרונות לא מבוטלים.

  • יתרונות האלסטומרים – כאשר אנחנו בוחרים בחומר מסוג אלסטומר עבור ביצוע של משימות איטום, היתרון המרכזי שלו הוא העמידות שלו לאורך זמן, וקלות היישום שלו על גבי משטחים שונים. התכונות האלסטיות של החומרים האלה מבטיחות כי גם כאשר מופעל עליהם לחץ רב, הם חוזרים למצבם הטבעי, וכך הם מתאימים גם למרחבים בהם ישנם גשמים רבים ומשקעים שמפעילים לחץ על הגג בחודשי החורף, וגם עבור גגות שבהם יש גם שימוש יום יומי בדמות אירוח או מרחבים ציבוריים. הדבר נכון במיוחד משום שקל גם ליישם אותם בגגות שבהם ישנה שכבת איטום קיימת, והחומר האלסטומרי משמש עבור תיקון של תקלה נקודתית.